Rašiho volebné nádeje pochovala aj blesková kampaň v neprospech kandidáta

Autor: Karol Labaš | 29.11.2017 o 23:21 | Karma článku: 4,73 | Prečítané:  1345x

Nečakané víťazstvo Trnku prepisuje učebnice politológie. Senzačné je o to viac, že sa rodilo doslova na kolene, len z jeho viery a z nadšenia hŕstky neskúsených dobrovoľníkov.

Aj keď som nikdy nebol oficiálnym členom volebného tímu Rasťa Trnku, dávno pred voľbami som v úzadí nevedomky pracoval na jeho víťazstve vo voľbách župana. Presnejšie – na víťazstve budúceho Rašiho súpera v akýchkoľvek voľbách. Arogantný a nezodpovedný štýl vládnutia primátora Rašiho metódou „cukru a biča“ bol pre mňa neprijateľný a prial som si jeho čo najskoršie ukončenie. Ak nenastane zlepšením výkonu funkcie primátora, potom zmenou osoby primátora. Na jeho množiace sa prešľapy som ho začal upozorňovať najprv súkromne, a potom verejne (diskusie, blogy)  podrobovať tvrdej, ale korektnej a vecnej kritike. Nepomáhalo to, pritvrdil aj Raši. Vo svojom starostlivo budovanom mediálnom miniimpériu začal pravdivú kritiku prekrúcať a pribúdajúcich kritikov zosmiešňovať, diskreditovať a  keď sa dalo aj blokovať. Vyvrcholením „rašizmu“ bolo   rozšírenie plateného biznisparkovania v r. 2016 v prospech pochybnej firmy EEI z centra do zón 1 až 10, ktorého schváleniu nezabránili ani najväčšie masové protesty zúfalých obyvateľov. Reakciou bol spontánny vznik silných zoskupení nás, aktivistov, niekoľkých poslancov samosprávy a poslanca KSK Trnku. Naša činnosť sa sústredila prioritne na obranu verejného záujmu obyvateľov pred rozpínavosťou preferovanej súkromnej firmy. Ja som tam našiel priestor na pokračovanie mojich individuálnych aktivít pranierujúcich spôsoby vládnutia Smeru a Rašiho v Košiciach. Nasledovala séria návrhov Rašimu  na abdikáciu z funkcie primátora; moje návrhy v júli a v auguste skončili bez odozvy. Rovnako neuspela ani spoločná výzva, ktorú sme v októbri 2016 pre nezodpovedajúci záujem vzdali po získaní „iba“ niekoľko tisíc podpisov.

Stále však pribúdalo tých, ktorým osveta aktivistov otvárala oči. Trnka so svojou kandidatúru na župana vyšiel v čase, keď sa pôvodná Rašiho popularita v Košiciach ocitla  na bode mrazu. Nechránila ho už ani starostlivo predstieraná maska sociálne cítiaceho ľudomila a sympaťáka, ktorá bola v minulosti najmä pre nežnejšie pohlavie a starších ľudí neodolateľná. Teraz pod maskou presvitalo už len obnažené ego.

No pre slabo informovaných mimokošických voličov bol fešák Raši stále favorizovaný kandidát na župana. Posledný predvolebný prieskum agentúry AKO (Raši 44,3%, Trnka 27,2%) Trnkovi prakticky nedával šance. O to väčší šok v Rašiho tábore vyvolala výhra Dávida nad Goliášom. Na taký debakel sa len ťažko hľadá logické vysvetlenie. Najmä keď pýcha a arogancia moci zatemnila rozum aj vnímanie reality.

Nečakané víťazstvo Trnku prepisuje učebnice politológie. Senzačné je o to viac, že sa rodilo doslova na kolene, len z jeho viery a z nadšenia hŕstky neskúsených dobrovoľníkov. Protikandidát Raši mal neporovnateľnú prevahu takmer vo všetkom; bol verejne známy a dostával takmer neobmedzený mediálny priestor, stála za ním vládna strana a s ňou bezproblémové financovanie kampane, široká voličská základňa na princípe straníckej poslušnosti.... Kam prišiel, bol okázalo vítaný. On to všetko naplno využíval a tak jeho profesionálna kampaň nemala chybu.

Zatiaľ čo Trnka trpezlivo obiehal regióny a predstavoval sa ľuďom, ktorí o ňom dovtedy ani nechyrovali, tesne pred voľbami sa mimo neho rozbehla intenzívna kampaň v neprospech iných kandidátov. Prvý z dvoch frontov tejto negatívnej kampane prebiehal na sociálnych sieťach. Virtuálny leták nazvaný NEPUSŤTE KU KORYTÁM! obsahoval tváre 17 mestských poslancov, kandidujúcich na poslancov kraja, rozčlenených do 4 volebných obvodov + primátora R. Rašiho. Kritériom zaradenia na túto pomyselnú tabuľu hanby bolo ich konkrétne hlasovanie v prospech EEI. Druhý leták obsahoval odporúčaných kandidátov na župana (Trnka) a na poslancov spomedzi bojovníkov proti EEI. Výsledok? Raši neuspel a z neodporúčaných kandidátov na poslancov kraja bolo iba 5 úspešných; ostatní nevyužili výhodu poslanca oproti ostatným kandidátom.

Druhý  z frontov kampane v neprospech kandidátov odvážne zaujal aktivista Dominik Karaffa. Svoj nezvyklý počin vysvetlil v blogu. Výber neodporúčaných kandidátov zúžil iba na 3 zo 4 košických volebných obvodov, kandidatúru predsedu kraja neriešil. Pod jeho autorským menom dobrovoľníci vkladali do  schránok Košičanov tisícky letákov MY SME NEZABUDLI! s preškrtnutými tvárami 14 mestských poslancov. Za poslancov kraja boli zvolení iba traja z nich.

Z kampane v neprospech kandidátov nemožno vynechať ani dlhodobú pravdivú kritiku vládnutia Rašiho a jemu poslušných mestských poslancov. Výsledkom jej vystupňovania s termínom volieb je spísanie zoznamu 33 prehreškov Richarda Rašiho. Načasovanie týchto aktivít na poslednú chvíľu bolo síce hektické, ale taktické, lebo zaskočená druhá strana sa už nezmohla na žiadnu protireakciu. Raši a spol. spravodlivo doplatili na svoje kauzy, najmä na EEI.  Trnkovi bez káuz tak umožnil, aby svoju nevýhodu neznámeho politika razom premenil na výhodu. Trnka: "Ja som len nástroj v rukách Vás, ľudí. Služobník." Nech je novému županovi toto jeho skromné vyznanie trvalým krédom v novej funkcii. Kvôli nemu si Rasťo TRNKA zaslúžil vo voľbách zvíťaziť nad tým, ktorý by takéto nikdy nevyslovil ani z presvedčenia, ani z predstierania.

Novinka - kampaň v neprospech kandidátov sa osvedčila natoľko, že v prípade potreby ju neváhame zopakovať ku komunálnym voľbám. Samozrejme, zoznam neodporúčaných kandidátov budeme aktualizovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zabitie Afroameričana rozzúrilo USA. Polícia nepriznala pravdu

Policajta, ktorý kľačal na Floydovi, zatkli a obvinili z vraždy.

Na predaj sú stovky reštaurácií. Korona začala čistiť gastro trh

Nového majiteľa hľadajú podniky po celom Slovensku.


Už ste čítali?