Šanca na EYOF v Košiciach 2021 stále žije, zachráňme ju!

Autor: Karol Labaš | 10.3.2019 o 15:02 | (upravené 10.3.2019 o 16:05) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1020x

  Názorový spor o usporiadanie alebo odmietnutie mládežníckej olympiády v Košiciach – EYOF 2021 vrcholí. Rozdelil verejnosť, športovcov ale aj mestských poslancov na dva tábory. 

Dôvodom nejednotnosti sú veľké peniaze a extrémne málo času potrebného na to, aby sa hostiteľské mesto, hrdiace sa titulom „Najlepšie európske mesto športu“, dokázalo dôstojne pripraviť na toto významné športové podujatie. V hre je veľa rizikových faktorov: neodhadnuteľné zadĺženie mesta, zanedbávanie dôležitejšieho, zákonom určeného poslania samosprávy, ale aj medzinárodná hanba spojená so sankciami, keď sa nestihne vybudovať infraštruktúra zodpovedajúca vysokým olympijským kritériám. Na strane druhej sú lákavé nepochybné pozitíva spočívajúce v medzinárodnej prestíži a poznateľnosti Košíc a Slovenska, v rozvoji cestovného ruchu, ale najmä v obnovení žalostnej infraštruktúry športových zariadení za pomoci jednorazových externých zdrojov, ktoré budú slúžiť športovcom ešte dlho po skončení olympiády. Lenže bez odstránenia rízík je nezodpovedné a naivné očakávať pozitíva.  

Hoci zajtra uplynú presne 3 roky od podpísania memoranda s partnermi, ktorí sa zaviazali k súčinnosti, mesto zostalo v svojej snahe (s výnimkou Košického samosprávneho kraja) osamotené. Sklamaním je doterajší prístup Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV), ktorý nehrá aktívnu rolu v lobovaní na vláde SR, ale je iba informátorom Európskych olympijských výborov (EOV) o priebehu sporu mesta Košice s vládou. Namiesto priamej účasti na zastupiteľstvách či inej súčinnosti s novým vedením mesta radšej z bezpečnej vzdialenosti sleduje situáciu a vydáva ultimáta. Ako by si neuvedomoval, že väčšie peniaze znamenajú zníženie reálnych rizík, väčšiu pripravenosť a lepšiu medzinárodnú prezentáciu Košíc a celého Slovenska. Sklamaním sú aj ostatní partneri ((napr. Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie), ktorí sa memorandom zaviazali okrem organizačnej súčinnosti aj k podpore získavania národných a partnerských zdrojov.

Ale vrcholom absurdity je, že najväčšou neočakávanou prekážkou tomuto podujatiu bol a stále je lokálpatriot, ktorý ako štatutár potvrdil záväzok  mesta Košice zorganizovať EYOF– exprimátor Richard Raši.

Projekt blokoval pre istotu na 2x: svojou nečinnosťou vo funkcii primátora a v súčasnej funkcii podpredsedu vlády pre informatizáciu a investície nepostačujúcou finančnou podporou od vlády. Tej vlády, ktorá má EYOF dokonca v programovom vyhlásení na roky 2016 – 2020: „EYOF Košice 2021 patrí medzi prioritné podujatia podporované vládou Slovenskej republiky“.

Záhada správania sa exprimátora je po rokovaní mimoriadneho zastupiteľstva objasnená. Poslancom ju vo svojom vystúpení (nechtiac?) prezradil Ivan Šulek, ktorý bol do EYOF ako vedúci referátu športu a mládeže najviac zainteresovaný.

Vysvetlenie je tušené, ale predsa šokujúce – nečinnosť Richarda Rašiho kvôli voľbám a blokovanie štátnej pomoci kvôli výsledku volieb, v ktorých neuspel na post župana.

Na otázku poslanca Zdenka Liptáka (nezávislý), čo sa urobilo od apríla 2017, keď mal byť zriadený organizačný tím, Šulek odpovedal: „....čo sa týka tímov, ktorý mal fungovať v EYOF ako NO (nezisková organizácia), tak NO môže založiť mesto. Vzhľadom na to, že v roku 2017, keď prichádzali krajské voľby, tak v tom čase sme už nerobili NO-čku, pretože sa čakalo do roku 2018, aby sa založila NO s novým štatutárom. Nečinnosť bránil aj tým, že ako vedúci referátu športu mal k dispozícii iba dvoch ľudí a tiež že nemal mandát na nič, lebo nebol schválený finančný rozpočet na projekty EYOF.

Pán Šulek týmto nepriamo vystavil Richarda Rašiho (a možno aj neskoršieho kandidáta na primátora Martina Petruška) do podozrenia, že neprípustným spôsobom zneužil(-i) magistrát a jeho zamestnancov na svoju volebnú kampaň.

Mimoriadne zastupiteľstvo 8. marca neprinieslo očakávané rozlúsknutie dilemy. Aj pod hrozbou ultimáta SOŠV schválilo uznesením ešte jeden odklad rozhodnutia o EYOF a nových vyjednávačov s vládou (viceprimátorka L. Gurbáľová a L. Lörinc – poslanec a predseda komisie športu), ktorí na rozdiel od prvej, neúspešnej dvojice (primátor J. Polaček a župan R. Trnka) nie sú zaťažení osobnými a politickými spormi s Rašim. Je to navonok jasný signál, že Košice aj naďalejvážne rátajús usporiadaním EYOF, avšak zodpovedne, bez podstúpenia neprípustného rizika.Preto očakávajú nevyhnutnú a dostatočnú pomoc vlády podobne, ako povedal Raši pri schvaľovaní kandidatúry EYOF (mestské zastupiteľstvo 13. 6. 2016): „My očakávame podporu tohto festivalu od vlády Slovenskej republiky, ktorá to zadeklarovala v programovom vyhlásení.“ Exprimátor tak dostane novú príležitosť nielen na reparát nápravy svojich zlyhaní vo funkcii štatutára mesta, ale aj príležitosť na splnenie očakávaní, ktoré sám vyslovil. Bolo by načase, aby sa konečne zmieril s výsledkami volieb a aby za ne prestal trestať obyvateľov Košíc a politicky vydierať ich slobodne zvolených zástupcov. Odklad rozhodnutia je zároveň príležitosťou pre všetkých „memorandových“ partnerov, aby boli nápomocní pri lobbovaní či už po vlastnej línii alebo po boku nového vedenia mesta Košice. Zvlášť to platí pre funkcionárov SOVŠ (Chmelár, Siekel, Liba, ...), ktorých vo svojom vystúpení menovite, ale možno predčasne, pochválil Šulek. Lebo cieľom ich snaženia nebo len „vysúťažiť“ pridelenie organizácie EYOF Košiciam (pri neexistujúcej konkurencii), ale aj jeho uskutočnenie.

Ak ani druhá misia vyjednávačov nenájde u premiéra resp. vlády SR primeranú odozvu, odstúpenie Košíc od EYOF bude legitímnym a zodpovedným krokom na ukončenie vydierania špinavými politickými hrami rozohratými bývalým vedením mesta Košice.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.


Už ste čítali?