Testoval som Šefčoviča. Na prezidenta nedozrel

Autor: Karol Labaš | 21.3.2019 o 0:18 | Karma článku: 10,01 | Prečítané:  4210x

Test ukázal, že prezidentský kandidát Maroš Šefčovič je natoľko previazaný so stranou Smer-SD, ktorá ho nominovala, že nie je vhodným kandidátom na prezidenta Slovenska.

Postup Maroša Šefčoviča do finále volieb prezidenta je ťažkou skúškou jeho osobnej integrity. Tým, že sa nechal presvedčiť stranou Smer-SD, aby kandidoval na prezidenta, urobili obe strany zlé rozhodnutie. Pre seba. Bremeno straníckej záštity takmer vylučuje jeho víťazstvo, pokiaľ zaň nebude považovať (podobne ako tretí Harabín) čestné 2. miesto. Naviac vo finále ho čaká silná protikandidátka. No a do tretice hendikepom tohto rozlietaného svetobežníka je povrchné poznanie Slovenska a potrieb a problémov jeho občanov. Chváliť sa, že počas kampane až 2x precestoval Slovensko, je trápne. Pre budúceho prezidenta je to negatívum – daň za jeho dlhodobú diplomatickú funkciu eurokomisára.

Práve tieto okolnosti zrodili v mojej hlave nápad, ktorým by Šefčovič mohol zabodovať v súboji s favorizovanou súperkou. Nie, že by som mu fandil proti mojej kandidátke. Jeho profit by bol podmienený pomocou Košiciam – mestu, v ktorom som doma. Inými slovami, ak by Šefčovič na môj návrh reflektoval, pomohol by Košiciam a prezentovaním tejto pomoci by sa „priživil“ tiež. V čase jeho trápneho lavírovania pri hlásení sa k rôznym protichodným hodnotovým prúdom on ako soľ potrebuje ukázať svoje činy. Návrh mal zároveň poslúžiť aj na preverenie kandidáta, či mu záleží na pomoci Slovensku len rečičkami alebo skutočne s konkrétnym výsledkom.

 

Čo teda trápi Košice?

Košičanov a ich volených predstaviteľov v poslednom čase zamestnáva a názorovo delí dilema, či majú uskutočniť alebo odmietnuť mládežnícku olympiádu v r. 2021, známu pod skratkou EYOF. Problémom nie je neochota, ale extrémna krátkosť času a zúfalý nedostatok verejných peňazí na uskutočnenie tohto prestížneho medzinárodného športového podujatia na prijateľnej úrovni. Hoci zmluva mesta s Európskymi olympijskými výbormi (EOV) na usporiadanie EYOF bola podpísaná ešte v r. 2016, nové vedenie mesta toho veľa nezdedilo po svojich smeráckych predchodcoch: zanedbané alebo aj chýbajúce športoviská pre viaceré predpísané športy, a rovnako zanedbané internáty ako základ budúcej olympijskej dediny. Aj pri teoreticky dostatočnom finančnom zabezpečení hrozí hanba, že súťažiť sa bude na provizórnych či nedokončených športoviskách a hostí prichýlia vojenské stany. Taký je výsledok nečinnosti bývalého vedenia mesta na čele s exprimátorom R. Rašim, ktorý zmluvu podpísal. Pikantné a pre Košice nešťastné je, že tento človek po predčasnom úteku z Košíc (nedokončený mandát primátora) bol po kamarátskej straníckej línii dosadený do funkcie podpredsedu vlády pre informatizáciu a investície. Práve on teda rozhoduje o návrhoch finančnej podpory, ktorú môže a nemusí poskytnúť vláda Košiciam nielen na samotnú organizáciu podujatia, ale aj na  obnovenie športovej infraštruktúry na dlhodobé poolympijské využívanie. Raši si túto pozíciu patrične (zne-)užíva. V rýchlom slede odprevadil naprázdno už dve misie vyslancov Košíc, ktoré sa mu neúspešne pokúsili vysvetliť, že nepripravené mesto nedokáže utiahnuť obrovskú finančnú záťaž nevyhnutnú na dôstojnú reprezentáciu Košíc aj Slovenska. Mimoriadne zastupiteľstvo 22. marca má zhodnotiť výsledok poslednej delegácie a zaujať konečné slovo k (ne-)usporiadaniu EYOF. Skutočnosť, že brzdou pre uvoľnenie štátnych peňazí je osoba Zoro pomstiteľa Rašiho, je verejným tajomstvom. Raši sa totiž dodnes  nezmieril so stratou popularity vedúcou k jeho prehre vo voľbách predsedu kraja s outsiderom Tankom. Možno si štedrosť šetrí pre iné mesto, keď sa jeho milované Košice budú nútené vzdať usporiadateľstva. Uvidíme.

 

Čím môže pomôcť Košiciam kandidát strany Smer-SD?

Akokoľvek pán Šefčovič odmieta spájanie svojej kandidatúry so stranou Smer-SD, nadštandardné vzťahy s politickými špičkami tejto strany ho usvedčujú. Vzťahy s R. Rašim nie sú výnimkou.

S ohľadom na uvedené som preto pána Šefčoviča požiadal deň pred druhým plánovaným bratislavským rokovaním košických vyslancov s Rašim, aby ho skúsil po straníckej či priateľskej línii obmäkčiť a presvedčiť, nech prestane  s obštrukciami a navrhne vláde na schválenie balík peňazí na organizáciu EYOF v jeho rodnom meste. Urobil som to diskrétne a na znak serióznosti som mu sľúbil, že až do konania druhého kola volieb sa zdržím ďalších, doslova sa pýtajúcich kritických verejných komentárov k jeho kandidatúre.

Výsledok?

Nulový. Šefčovič sa zachoval podobne ignorantsky, ako Raši voči delegáciám z Košíc. Môj návrh zostal bez reakcie, hoci od jeho prečítania (ráno o 8:44) mal dostatok času do popoludňajšieho rokovania, keby sa chcel kontaktovať a dohodnúť s vicepremiérom. Buď nechcel alebo nepochopil výnimočnú dôležitosť podržania Košíc v hre o olympiádu. Oboje zlé.

Keďže mojím podmieneným sľubom už nie som viazaný, chcem s touto skúsenosťou oboznámiť tých voličov, ktorí ešte naivne veria proklamovanej nezávislosti kandidáta Šefčoviča a jeho ubezpečovaniu, že bude obhajovať záujmy regiónov a Slovenska. Test ukázal, že Šefčovič sa správa poslušne na úrovni člena strany Smer-SD, ktorá ho na funkciu prezidenta nominovala. Uprednostnil a obhajoval by stranícke záujmy vždy, keby sa dostali do kolízie s verejným záujmom. S takouto referenciou nie je v mojich očiach vhodným kandidátom na prezidenta Slovenska.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Otvorený list Obyčajným ľuďom (píše Samo Marec)

Vôbec ste si nevšimli, ako sa to zmenilo.


Už ste čítali?